IMUNITA a jak ji podporovat – 1. část

4.9. 2020 (Aktualizováno: 2.10. 2020)Adéla Třetinová0

V dnešním článku si popovídáme na téma imunita. Vysvětlíme vám, co to imunita vlastně je a jak jí tedy podporovat. Je důležité ji podporovat proto, abychom byli zdraví, protože naše imunita = naše zdraví! 🙂

Co je to vlastně ,,imunita”?

Obranyschopnost těla proti různým virům, bakteriím a patogenům. Když je imunita funkční, tak se cítíme v pořádku, máme energii, máme dobré zdraví. Imunita je zkrátka obranyschopnost těla, aby se dokázalo vypořádat s různými viry a bakteriemi. Například když se někdy stane, že projdete kolem někoho, kdo si kýchne, tak dobrá imunita způsobí vlastně to, že zablokuje tyto viry a bakterie, aby ve vašem těle nic neudělali a vy jste od daného člověka nic nechytli. Tělo má sílu a funkce vypořádat se s těmito viry a bakteriemi.

mikrobiom

Naše imunita souvisí s naši ,,mikrobiomem“. Mikrobiom jsou bakterie, které máme v těle a které udržují normální funkci našich střev, ale i našeho těla (tyto bakterie jsou totiž všude po našem těle, ale nejvíce ve střevech – až 70%). Proto se říká, že v našich střevech je naše imunita. Také jste mohli někdy slyšet, že střeva jsou náš druhý mozek. Pokud jsou naše střeva zdravá, tak produkují hormon ,,serotonin” – hormon radosti a štěstí. A skrz osu, která vede ze střev do mozku, se tyto pocity radosti a štěstí dostávají do mozku a my se cítíme dobře. Proto to, co my jíme a jakou máme imunitu, ovlivňuje i naše myšlení.

Teď se možná ptáte, jak váš mikrobiom vyživovat. Doporučujeme zařadit fermentované potraviny, které obsahují prospěšné bakterie pro naše střeva. Ty se tam poté rozmnožují, je jich tam více a my tak máme lepší trávení i lepší imunitu. Mezi tyto potraviny patří kefír, kvašené zelí, tempeh (fermentovaná sója). A co klasická probiotika z lékárny? Investovat do nich v případě nemoci a v případě, že užíváme antibiotika? Spoustu doplňků výživy mají dobrou reklamu, dobrý marketing, aby nalákaly lidi. Ale bohužel ne všechny jsou funkční. Proto probiotika určitě můžete užívat, ale doporučujeme opravdu KVALITNÍ. 🙂 My máme super zkušenost s kvalitními probiotiky od značky Pharmanex. Pokud byste o tyto probiotika měli zájem, tak nám můžete napsat a my vám s nimi rádi poradíme. Spousty produktů od této firmy najdete na této stránce, kde jsme je také detailně popsali.

Jak podpořit imunitu?

  1. Spánek – kvalitní spánek bereme za opravdu klíčovou věc. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že je super spát 7-8 hodin každý den. Ne že přes týden spíte 5 hodin a o víkendu to chcete dopsat, tudíž spíte 10 hodin. Takto to nefunguje… Je tam převaha dnů, kdy spíte málo. Proto dbejte na každodenní dlouhý spánek. Navíc se nám okolo 22-23. hodiny začíná vyplavovat hormon melatonin, který je právě důležitý k tomu, aby ten kvalitní spánek zajistil.
    Honza i Radek zmiňují, že se několikrát setkali s tím, že různí speakři a motivátoři doporučují spát 4-5 hodin. To z toho důvodu, aby stihli pracovat na jejich podnikání, aby vydělávali peníze a tak dále. Oba se ale shodli na tom, že tohle není z dlouhodobého hlediska vůbec efektivní. Naše tělo je náš chrám a je zkrátka potřeba se o něj starat. Navíc vám můžeme potvrdit, že krásné podnikání se dá vybudovat, i když spíte 8 hodin denně.
  2. Výživa – podle nás je to nejdůležitější součást našeho zdraví. Výživa hodně podporuje náš mikrobiom a to, jak se cítíme během dne. Doporučujeme vám jíst kvalitní a celistvé potraviny stvořené přírodou (brambory, rýže, maso, ořechy, ovoce, zelenina a další) – zkrátka žádné ultrazpracované potraviny. Jednou za čas vám to samozřejmě neuškodí, ale na každodenní bázi ano. Dáme vám příklad – jablko je přirozená potravina. Ale když se podíváte v obchodu na jablečnou ovesnou kaši ze sáčku, tak tam najdete spoustu chemických složek, hodně cukru a tak dále. A právě tohle je ultrazpracovaná potravina. Samozřejmě sýry či jogurty nevadí. Ale pokud tam je více než 5 složek – například jogurt s cukrem, sladidly, želatinou a tak dále, tak to je opět zpracované. Právě díky sledování složení potravin si můžete hlídat, co tedy jíst a co ne.
    Dále taky být skromný v jídle, nepřejídat se a nezatěžovat tak naše trávení. Trávení můžete podpořit hlavně taky vlákninou. Tu najdete v ovoci a zelenině. Taky je důležité poslouchat své tělo. Pokud máte intoleranci na laktózu, tak jogurty přece jíst nebudete. Tudíž sledujte, jaké potraviny vám dělají dobře a jaké ne. 🙂
  3. Slunce – to je pro člověka opravdu důležitou složkou. Stačí vyjít ven a sluníčko nás hned udělá více radostnými. Dodává nám vitamín D a ten hodně prospívá našemu tělu. Proto využívejte slunce, dokud je léto/podzim! 🙂
    Nejsme úplně zastánci opalovacími krémy, protože pokud nejste na slunci hodinu v kuse, tak krém opravdu nepotřebujete. Místo krému můžete používat oleje – například kokosový.
  4. Cvičení – další klíčová věc, která dodává naše tělu vitalitu a zdraví. Tím, že cvičíme, tak vyvíjíme stres na naše tělo. Tělo se na něj adaptuje a tím posiluje imunitu. Radek zmiňuje, že pozoruje, jak mu kalistenika dodává opravdu velkou sílu a vitalitu. Cvičí například i v zimě venku a není nemocný. Naopak se cítí moc dobře. A za tu dobu co cvičí (6 let), tak neměl žádnou závažnou nemoc.
    Při cvičení se tělo potí, takže vyplavuje ven veškeré toxiny. Dále nás to taky udržuje v přítomném okamžiku, protože cvičíme, jsme ve flow a u toho není moc čas přemýšlet nad něčím jiným. Také když cvičíme, tak vyplavujeme endorfiny. A právě tyto pocity radosti nám opět zlepšují imunitu… 🙂 Spánek, cvičení venku na sluníčku a potom dobré jídlo – to je gró našeho života! 😀
    Chceme ještě zmínit, ať si hlavně najdete takovou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. To proto, abyste u ní vydrželi a aby vám i přinášela radost.
  5. Regenerace a relax – tělo potřebuje i odpočinek, aby nebylo přetížené a nebylo stále ve stresu. Tím se imunita nebude oslabovat. Regenerace může být meditace, sauna, kvalitní spánek, ale taky otužování. Honza i Radek zmiňují otužování, protože ho už nějakou dobu praktikují a oba se shodli na tom, že to je silná zbraň proti jakýmkoli nemocím. Dále vám dodá disciplínu, že jste se překonali a tu ledovou vodu na sebe vůbec spustili! 😀 Další výhoda otužování je taková, že vám v zimě nebude taková zima. To je způsobeno tím, že se otužováním vytváří ,,hnědý tuk”, který nás zahřívá a podporuje i naše spalování. Není to tuk jako klasický tuk. Naopak díky tomuto tuku lépe hubneme.
  6. Dech a dechová cvičení – obyčejný dech nám dokáže způsobit to, že se cítíme dobře. Když člověk dýchá jen mělce, tak mu pak uniká energie, kterou nám dech dodává. Člověk také dýchá mělce, když má z něčeho strach či stres. Proto pokud se cítíte ve stresu nebo si v životě prožíváte období plné strachu, tak se několikrát zhluboka nadechněte. Vaše tělo se uklidní a vy se budete cítit mnohem lépe. Honza zmiňuje, že když se kdykoli necítil dobře (cítil, že na něj jde nějaká nemoc a tak dále), tak si dal intuitivně dechové cvičení Wim Hof. Udělal si 2-3x tohle dechové cvičení a poté se cítil dobře! O dechovém cvičením Wim Hof se více dočtete v TOMTO článku anebo si jej můžete najít na YouTube.příroda
  7. Vliv prostředí – k lepší imunitě vám určitě pomůže příroda, chůze na boso, interakce s lidmi, ale také interakce se zvířaty. Nebojte se hlíny či bahna. Tohle naopak naší imunitu podporuje! Je to z toho důvodu, že i v těchto věcích najdete prospěšné bakterie pro náš mikrobiom. Je to přece matka země, no ne? 🙂 Naopak chemické domácí prostředky ničí všechny naše bakterie – i ty zdravé.
  8. Doplňky výživy – lidi většinou řeší, jaké doplňky brát, aby měli větší svaly, lépe spálili tuk a tak dále… Ale už málokdo řeší, jaké doplňky užívat, aby podpořili svou imunitu. Proto na vás apelujeme, abyste mysleli i na tohle! 🙂 My užíváme TYTO vitamíny + minerály + Omega 3, kde si o nich můžete vše přečíst. Je to od kvalitní a světově známé značky Pharmanex. Součástí této společnosti jsou doktoři a vědci, které se snaží lidem dopřát to nejlepší. Tyto vitamíny jsou rozpustné v těle na 96-98%, což je úplně super. Pozorujeme to sami na sobě a i na našich klientech, že se všichni po těchto vitamínech cítíme fakt o dost lépe. Dávejte si hlavně pozor na vitamíny z lékárny, které nemusí mít tak dobrou rozpustnost v těle anebo jsou v nich obsaženy dokonce toxíny, což tělu ještě více uškodí.
    Doplňky výživy doporučujeme užívat z toho důvodu, že v obchodech už nejsou tak kvalitní jídla, ovoce a zelenina jako dřív – a to hlavně v zimě. Proto aby tělo bylo komplexně vyživené, tak je super užívat vitamíny + minerály. Ne jen jednou za čas vitamín C nebo hořčík, když vás to napadne. Užívat je komplexně, protože všechny společně spolupracují. A ty, které užíváme my, tak právě takto komplexně fungují.
  9. Meditace – zklidní vaši mysl a pomůžeme vám zaměřit se na pozornost ve vás samotných a ne dávat neustále pozornost do vnějšího okolí a tím se rozptylovat. Učí nás tomu, abychom my ovládali naši mysl a ne naše mysl nás. Pokud vás zajímá téma meditace a další taková duchovní témata, tak se určitě podívejte na tento ČLÁNEK! 🙂
    Jestli chcete s meditací začít, tak stačí zavřít oči, pohodlně si sednout či lehnout a začít pozorovat svůj dech. Zaměřit se jen na nádech a výdech. Kdykoli kdy vám přijde myšlenka, tak si představte, že je to balónek, který od vás můžete odpinkout. A poté se opět zaměřte do sebe a snažte se být co nejvíce přítomní. Navíc je dokázáno, že jen pěti minutová meditace zlepšuje naši imunitu!
    Pokud byste chtěli začít s meditacemi, zklidňovat svou mysl a zároveň pracovat na tvoření si života podle vašich přání, tak se podívejte na program PROMEDITUJ SE KE ŠTĚSTÍ, který vám s tímto vším pomůže! 🙂
  10. Voda a pitný režim – naše tělo se skládá ze 60-70% z vody. Proto je tak důležité tělu vodu dodávat a to cca 2 litry za den. Doporučujeme pít nejvíc přes den – hlavně po ránu a dopoledne (například voda s citrónem po ránu) a večer před spaním už moc nepít, ať nezatěžujete na noc ledviny a ať nelítáte na záchod a nenarušujete tak svůj spánek.
    Také si hlídejte sebe a své tělo. Nedostatek vody ve vašem těle poznáte tak, že je vaše moč žlutá. Dostatek pitného režimu značí čirá moč. Pokud máte neustále žízeň, tak je možné, že máte nějaký zdravotní problém.
    Určitě vám nedoporučujeme pít až moc kávy nebo čaje a hlavně ne slazené nápoje. Káva a čaj naše tělo dehydratují a slazené nápoje ničí naši imunitu, protože obsahují spoustu cukru.
    Věřte, že když si vybudujete návyk pitného režimu, tak pak to bude pro vás jednoduché pít! 🙂

V dnešním článku jsme si zmínili vše, co podporuje naši imunitu a co to imunita vlastně je. V dalších článcích si o ní určitě ještě povíme, takže nezapomeňte sledovat naše stránky a kdybyste měli jakékoli dotazy, tak nám neváhejte kdykoli napsat! 🙂 

PODCAST MAGIE ŽIVOTA: IMUNITA ČÁST 1. >> SPOTIFY

Jmenuji se Adéla Třetinová a mou vášní je zdravý životní styl a osobní rozvoj. Inspiruji lidi k péči o své tělo, k rozvíjení mysli a k naslouchání svého srdce. Na základě toho vznikly online programy Promedituj se ke štěstí a Spokojená ve svém těle, které najdete na mých webových stránkách.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.