Sezónní potraviny! Prospěšné potraviny pro naše tělo! Fermentace, klíčení, tradiční čínská medicína, kvalita potravin, tabulka sezónních potravin!

22.3. 2021 (Aktualizováno: 30.5. 2021)Adéla Třetinová0

Zdravíme vás u nového článku! 🙂 Dnes jsme si pro vás připravili téma sezónních potravin. Jak nás ovlivňují daná období a jak s tím souvisí to, co bychom měli jíst. Co bychom měli jíst například nyní v zimě, co je pro naše tělo v zimě prospěšnější a jak to ovlivní naše tělo. Jste zvědaví, co se dnes dozvíte? Tak pojďme na to! 🙂

Sezónní potraviny

Nejdůležitějším bodem je vybírat si potraviny, které se pěstují tam, kde žijete. Proto bychom teď v zimě měli konzumovat hlavně takovou zeleninu a ovoce, které pochází z České republiky. Tudíž aktuálně především kořenovou zeleninu – mrkev, celer, petržel. Největší chybou, kterou dělají lidé, je, že jedí CITRUSY. Ty v Česku moc nenajdete… 🙂 Na TOMTO odkaze najdete tabulku, ve které je krásně rozepsáno, jaké potraviny si v různá období (jaro, léto, podzim, zima) vybírat. Tato tabulka vám pomůže se v tom vyznat a vybírat si tak správně.

Taky je důležité skladování potravin. Například jak správně skladovat brambory, zelí a další. Sice se pěstují během léta, ale pokud se je naučíte správně skladovat, tak je můžete konzumovat i v zimě a to je ta výhoda! 🙂 I v supermarketu najdete jablka, která se sklízejí v letních až podzimních měsících, ale tím, že se skladují určitým způsobem, tak si je můžeme koupit i v zimě. Jednoduché pravidlo, podle kterého se můžete řídit při nákupu, je sledovat cedulky, že daná potravina je z České republiky. A ne někde ze Španělska nebo z jiné země.sezónní potraviny, mikrobiom, kvalita potravin

Bohužel ta kvalita…

Bohužel spoustu potravin není z České republiky a hlavně se sklízí ještě nedozrálé. Sklidí třeba tvrdé nedozrálé banány a nechají je dozrát někde v kamiónech, jak je převážejí do supermarketů. Radek hlavně popisuje svou zkušenost, kdy už před delší dobou pracoval v Lidlu a viděl, jak se tam dováží ovoce a zelenina ještě v nedozrálém stavu a nechává se to tam ve skladu v teple, aby to dozrálo. Člověka to klame, protože to na pultech vypadá vše tak krásně, ale pozor na to, není tomu tak.

Především ovoce je dováženo z daleka, je dozráváno za pomocí nějaké chemie a to samozřejmě nedělá tělu vůbec dobře. Nejen ovoce, ale třeba i u takových rajčat a okurek si můžete všimnout, že přes zimu mají naprosto jinou chuť… Která prostě zavání chemií. A když do těla dáváte tyto potraviny včetně chemie z nich, tak to škodí vašemu mikrobiomu. A to se samozřejmě odrazí na vaší imunitě i na vaší náladě. O tom, co je to mikrobiom a proč je tak moc důležité ho udržovat v harmonii, se dočtete v TOMTO článku.

Co s tím můžu udělat?

Ale co s tím, když je spoustu z vás zvyklých na různé recepty a oblíbené chutě potravin? Je to o tom hledat si informace a nové recepty! 🙂 Třeba si dělat pyré z kořenové zeleniny. Je o dost lepší zakomponovat do vašeho jídelníčku nové recepty, než jíst nekvalitní potraviny, na které vaše tělo není v daném období uzpůsobeno.

A co především, tak pěstovat si ovoce a zeleninu doma! Můžete ve skleníku, na zahradě anebo klidně i na balkóně. Vaše tělo i vaše dušička vám opravdu poděkuje. Pokud takovou možnost vůbec nemáte, tak zvažte nakupování potravin od farmářů. 🙂 Co vám opravdu doporučujeme, tak je domácí kysané zelí! Uděláte ho v létě/na podzim, zavaříte a máte zásoby i na zimu! 🙂 Kysané zelí má navíc blahodárný účinek na náš mikrobiom. Jelikož jakékoli kysané a kvašené výrobky jsou pro náš mikrobiom to nejlepší. Kromě zelí si můžete udělat i domácí kefír, který má naprosto jinou kvalitu než kefír z obchodu. Domácí kefír uděláte z tibetské houby a z mléka. Mléko samozřejmě opět vybírejte kvalitní – od farmářů, než to klasické z obchodu.

Kvalitu domácích potravin hned rozpoznáte od těch ze supermarketu. Domácí potraviny jsou kvalitní, tudíž lépe naše tělo vyživí. To znamená, že toho můžeme jíst méně a nemáme takové chutě. A to samozřejmě neplatí jen u ovoce a zeleniny, ale celkově u všech potravin. Jezte kvalitní a celistvé potraviny a co nejméně ultrazpracované.

sezónní potraviny, mikrobiom, kvalita potravin, klíčky

Klíčení a namáčení potravin

Další věcí je klíčení. Klíčky (například z brokolice) mají stokrát více mikronutrientů! Stačí si zakoupit semínka a nechat je klíčit. Po několika dnech si můžete tyto klíčky vzít a přidávat třeba do salátů. Je to pro naše tělo extrémně zdravé! 🙂 Stačí vám pár klíčků a vyživí vás to tak, jako byste snědli celou brokolici. A co si budeme povídat… Kdo sní celou brokolici na posezení, že? 😀 Proto jsou klíčky super věcí.

Klíčení souvisí i s jinými potravinami. Díky klíčení danou potravinu lépe trávíme a je pro nás výživnější. Například ořechy by se měly před konzumací několik hodin namáčet do vody, abychom je lépe trávili. Budou pro nás tak prospěšnější. Velké množství ořechů či semínek bez namáčení nám může naopak škodit – našim zubům, kůži a trávení.

Tipy od nás!

Tipem od nás je DOMÁCÍ VÝVAR! 🙂 Koupíte si kořenovou zeleninu a přidáte kuřecí či hovězí maso a to nejlépe od farmáře. Není ale dobré jíst úplně horký vývar! Nejen vývar ale celkově jídlo a i čaj. Tělo se nás totiž neustále snaží držet v určité teplotě a pokud do něj dáme něco extrémně horkého, tak ono zaprvé vyčerpává svou energii na to, aby nás vrátilo do původní teploty a zadruhé to má pro něj účinek ochlazení, jelikož chce vyrovnat tu teplotu. Takže i když se chceme zahřát, tak to má pak opačný účinek. Proto bacha na to. 🙂

Celkově je v zimě super jíst spíše teplá jídla než chladné saláty. Třeba zeleninové polévky, zeleninové pyré, kuřecí maso, ryby. Co je pro nás v zimě dále prospěšné, tak jsou tvrdé sýry, kakao, česnek a z luštěnin například pohanka. V rámci koření to je určitě kari a zázvor. Z těchto potravin se dá krásně čerpat a připravovat si z nich jídla.

Tělo vás navede

Naše tělo je chytré a samo intuitivně vycítí, že má v zimě chutě především na ty potraviny, které jsme vám zmínili výše. Problém je v tom, že pak jdeme do supermarketu, kde vidíme ty naleštěná jablka anebo pomelo a to nás moc láká! Nenechte se ale oklamat. Vnímejte vaše tělo a ono vám poděkuje. 🙂

Na závěr vás chceme namotivovat k tomu, abyste opravdu mysleli na vyživení vašeho těla. Abyste dali na první místo tu kvalitu než to, na co máte třeba chuť. Chápeme, že máte chuť například na rajče, ale pokud je v něm spoustu chemie, tak k čemu vám to bude? Proto fakt myslete na zdraví vašeho těla. Taky dbejte na větší příjem zeleniny a menší příjem ovoce. Kvalitní ovoce v zimě bohužel až tak moc neseženeme. A když už ovoce, tak barevné! Protože čím barevnější je, tím je výživnější! 🙂 Takže například takové borůvky, maliny a další bobulovité ovoce.

Místo do nekvalitních potravin investujte peníze raději do vitamínů a minerálů. Především teď v zimě, kdy není dostatek sluníčka a kvalitních potravin. Vitamíny, které užíváme už dlouho a pravidelně, najdete na TOMTO odkaze. Kdybyste měli ohledně nich nebo ohledně čehokoli nějaké dotazy, tak nám neváhejte napsat! 🙂 Také budeme rádi za zpětnou vazbu od vás na naše články a podcasty. Mějte se krásně, děkujeme za přečtení článku a vybírejte si vždy kvalitu! 🙂

 

Kontakty na nás:

 

Jmenuji se Adéla Třetinová a mou vášní je zdravý životní styl a osobní rozvoj. Inspiruji lidi k péči o své tělo, k rozvíjení mysli a k naslouchání svého srdce. Na základě toho vznikly online programy Promedituj se ke štěstí a Spokojená ve svém těle, které najdete na mých webových stránkách.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.