PŘERUŠOVANÝ PŮST – jak funguje a jaké jsou jeho benefity

26.9. 2020 (Aktualizováno: 30.5. 2021)Adéla Třetinová0

Slyšeli jste někdy o přerušovaném půstu? Nebo ho již dokonce praktikujete? Spoustu lidí má občas tendenci si myslet, že je to o hladovění a že je to vlastně něco nepříjemného. Naším cílem je vám tuto myšlenku vyvrátit a říct všechny ty krásné benefity, které vám přerušovaný půst zajistí. Proto si přečtěte článek na toto téma a uvidíte, kolik nových informací načerpáte! 🙂

Co je tedy doopravdy přerušovaný půst?

Je to období, kdy vědomě nejíme. Spoustu lidí si to plete s hladověním a trestáním svého těla, aby co nejrychleji zhubli. O tom to ale vůbec není. Přerušovaný půst má spoustu benefitů pro naše tělo a to především ze zdravotního hlediska. Radek s Honzou to mají nastaveno tak, že 16 hodin nejí a zbylých 8 hodin jí – můžou si během této doby dát kdykoli jídlo. Večeři si dají kolem osmé hodiny večer a druhý den nesnídají, ale jako první jídlo mají oběd a to okolo dvanácté hodiny. Dále si občas dají svačinu (někdy ne) a poté následuje opět večeře okolo osmé hodiny. Tato 2-3 jídla během dne jsou samozřejmě velká, aby si udrželi dostatečný kalorický příjem. 16 hodin bez jídla a 8 hodin jídla je základní rozložení přerušovaného půstu. Můžete si to stanovit i jinak, o tom si povíme níže v článku. 🙂

Benefity přerušovaného půstu

1. Pomoc při cukrovce (diabetu) – tohle je určitě jeden z nejzásadnějších benefitů přerušovaného půstu! 🙂 Potravinářský průmysl nám totiž neustále předhazuje nové produkty, jídla plná cukru, dávají různá doporučení, že by se mělo jíst 6x denně a tak dále. Lidé tomu pak můžou propadnout a jí od rána do večera a trávení si neodpočine… To způsobuje, že se v našem těle neustále vyplavuje inzulín.
Naopak když si naše trávení odpočine, tak se inzulín přestane vyplavovat a po určité době sahá do zásob tuků a člověk může lépe spalovat. Dále mají buňky prostor k tomu, aby se zregenerovaly a aby se při půstu léčilo tělo. 

2. Růstový hormon – při půstu se tento hormon vyplavuje paradoxně ještě více. Proto pokud se bojíte, že když se nenasnídáte, tak vám zmizí všechny svaly, tak je to zbytečný strach a také mýtus. Svalovou hmotu byste začali spalovat až po 48 hodinách bez jídla. 🙂
Pokud ráno cvičíte a jste na půstu, tak se dle vědeckých studií růstový hormon vyplavuje mnohonásobně více! Jestli není vaším cílem hubnout, tak doporučujeme zacvičit si chvíli před koncem půstu. Ale když řešíte nadbytečná kila, tak si určitě dejte ráno procházku nebo HIIT cvičení, což vám zajistí lepší spalování během této doby bez jídla.

3. Autofagie – abychom vysvětlili tento výraz, tak to znamená, že buňky jakoby jí samy sebe. Znamená to, že pokud máme v těle špatně fungující buňky (každý máme v sobě odumírající buňky), tak ty zdravé buňky si berou z těch odumírajících buněk ještě to, co tam funguje, aby se posílily (živí se tím). Má to obrovský benefit na naše tělo. Je to skvělé pro lidí, kteří trpí záněty v těle a dalšími zdravotními problémy. Proto půst doporučujeme jednou za čas opravdu každému.
Autofagie neprobíhá hned, ale až po 16 hodinách na půstu. Stačí si například o víkendu dát první jídlo až dopoledne/odpoledne a vaše tělo vám poděkuje.

4. Hubnutí – jak už jsme zmiňovali výše, tak tělo během hodin bez jídla lépe spaluje. Proto pokud budete cvičit ráno či dopoledne před vaším prvním jídlem, tak více spálíte. Zároveň se redukce děje z toho důvodu, že necháte trávení odpočinout a nejíte každou chvíli. Díky tomu se inzulín přestane vyplavovat a začne sahat do tukových zásob. Pokud totiž jíte 6x denně, tak se inzulín neustále vyplavuje. Samozřejmě že můžete zhubnout, i když jíte 6x denně – vše je o kalorickém příjmu. Ale pro vaše zdraví a efektivnější spalování je skvělé zařadit přerušovaný půst. 🙂

5. Energie a soustředění – půst vám pomůže při udržení energie. Děje se to z toho důvodu, protože tělo není zatíženo trávením jídla, do kterého dává velkou část energie. Proto můžete zpozorovat, že se lépe soustředíte, více vám to pálí a tak dále! 🙂 Tohle je převzato od našich předků, kteří nejedli, jak byli na lovu. Najedli se až večer, někde v jeskyni, kdy už se nepotřebovali dále soustředit, ale jen odpočívali. Honza i Radek zmiňují, že se oba opravdu lépe soustředí, mají více energie a elán do práce.

Protokoly půstu

Základ tedy je 16 hodin bez jídla a 8 hodin, kdy jíte. Například si v 8 hodin večer dáte večeři a druhý den první jídlo ve 12 hodin dopoledne. Je ale možnost i 14 hodin nejíst a 10 hodin jíst. Takže v 8 hodin večer večeře a druhý den první jídlo v 10 hodin dopoledne. Na tomto můžete začít, ale doporučujeme spíš těch 16 hodin, kdy se pak dějí v těle hlubší procesy – například již zmíněná autofagie. Někdo ale může fungovat na 17 hodinách, někdo na 18 hodinách a tak dále. Záleží na vás a vašem pocitu, jelikož každý jsme individuální.

Ženy a půst

U žen to může být při půstu trochu jiné, jelikož mají jiné hormonální nastavení než muži – mají menstruaci, jsou určeny k rození dětí a tak dále. Proto, vy ženy, dbejte na vaše pocity a jak se u toho cítíte. Určitě nemá smysl se přetěžovat, pokud se cítíte po 18 hodinách bez jídla vyčerpané. V tomto případě zvolte určitě kratší variantu – 14 hodin nejíst a 10 hodin jíst. 

Jak mám začít?

Teď vám shrneme důležitá pravidla, abyste měli povědomí o tom, čeho se držet, pokud se do toho vrhnete.

Během půstu pijte jen vodu, případně kvalitní kávu bez mléka a cukru a také kvalitní sypané čaje. Nebojte se pít dost vody, protože díky tomu nebudete mít tak velký pocit hladu, a zároveň vám voda dodá energii. Honza popisuje, že si dává vodu s citrónem, jelikož to podporuje lepší funkčnost těla. Dále si do toho dává špetku himalájské soli, což je super na doplnění minerálů v těle.
Možná jste se někdy setkali s tím, že někdo při půstu jí ovoce, zeleninu nebo šťávy z nich. Tohle ale nebereme jako formu půstu. Půst je fakt o tom pít jen vodu, čaj nebo kávu. 🙂

Dále si stanovte hodiny, kdy budete jíst a kdy ne. Například se rozhodnete 16 hodin nejíst a 8 hodin jíst. V tom případě si první jídlo dne můžete dát okolo dvanácté hodiny dopoledne. Poté může následovat svačina a večeře okolo osmé hodiny večer. A další den se najíte opět až okolo dvanácté hodiny, tudíž tam bude to 16 hodinové okno bez jídla.

Shrnutí

Ať už chcete hubnout či přibírat, tak si nezapomínejte udržovat váš kalorický příjem. Určitě bychom půst nedoporučili nikomu, kdo je podvyživený. Mohlo by to naopak ještě uškodit, jelikož je půst určitou formou restrikce. Taky jej nedoporučujeme těhotným ženám a dětem. Sdílíme naše zkušenosti, ale není naším cílem to vnutit všem. 🙂 Pokud se na to necítíte, tak to určitě jako první s někým zkonzultujte. 

Jestli vás zajímá povídání o půstu do detailu, tak se vrhněte do poslouchání podcastu! 🙂 Ne jen do tohoto, ale i do dalších epizod, budeme za to rádi.

Děkujeme za přečtení článku a kdybyste měli jakékoli dotazy nebo s námi chtěli sdílet vaše zkušenosti ohledně půstu, tak nám neváhejte napsat. Mějte se krásně. 🙂

Kontakty na nás:

Jmenuji se Adéla Třetinová a mou vášní je zdravý životní styl a osobní rozvoj. Inspiruji lidi k péči o své tělo, k rozvíjení mysli a k naslouchání svého srdce. Na základě toho vznikly online programy Promedituj se ke štěstí a Spokojená ve svém těle, které najdete na mých webových stránkách.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.