Možná jste si všimli, že otužování se tento rok stalo velkým trendem! Spoustu lidí se fotí v zimě v rybníku či ve sněhu, jak se překonávají a otužují se. Jenže otužování není jen trend. Má především hodně benefitů, o kterých možná ani nevíte! Proto si v tomto článku povíme o otužování a o všem, co vám to může přinést a jak s tím vlastně začít. 🙂
Otužování je opravdu velká výzva, ale ten pocit překonávání je naprosto skvělý. Hlavní je ten pocit, kdy cítíte tu obrovskou zimu, jdete sami do sebe a pracujete se svou myslí. Jste naplno v přítomném okamžiku. Zároveň když se otužujete a vytvoříte si návyk, tak to chcete udělat znovu a znovu. Protože ten pocit překonávání sám sebe je k nezaplacení.
S otužováním přišel muž jménem Wim Hof. Vymyslel tuto techniku, která spočívá v tom, že provádíte dechové cvičení a poté jdete do ledové vody. Wim Hof to dostal do světa především s tím, kolik zdravotních benefitů to má. Proto to tolik lidí zaujalo a do otužování se pustili. A my patříme mezi ně. 🙂
Zaprvé nám to obrovsky zvyšuje imunitu a zlepšuje náš kardiovaskulární systém. Když jste totiž v chladu, tak váš kardiovaskulární systém pracuje, celou dobu je ve střehu a snaží se udržovat vaši tělesnou teplotu. To je to, na co přišel Wim Hof a tým vědců a co je pro nás opravdu užitečná informace.
Velké množství lidí bojuje se špatnou imunitou i se špatnou funkcí srdce. Proto vám otužování může tohle pomoct vyřešit! 🙂 Už jen to pro vás může být velká motivace k otužování. Protože chápeme, že se vám do toho chladu zpočátku možná ani nechce… Ale stačí 1x denně jít do ledové sprchy a bude tím podporovat své zdraví a postupně ho zlepšovat.
Otužování taky pomáhá v boji proti zánětům! Kyselina močová způsobuje bolest kloubů a tvorbu zánětů v těle. Bylo ale zjištěno, že když se otužujete, tak kyselina močová v těle obrovsky klesá. Zároveň se zvyšují antioxidanty ve vašem těle, což podporuje obranyschopnost vašich buněk a bojuje proti zánětům.
A dalším benefitem je posílení naší kůže. Tepla voda rozšiřuje póry, ale ledová vody póry naopak zmenšuje, takže vám pomůže s vaší pletí i se stavem vaší kůže. 🙂
Poslední benefit, který vám zmíníme, je hubnutí. Díky otužování se vytváří v těle hnědý tuk, který zrychluje metabolismus. Ale zároveň vás taky hnědý tuk zahřívá. Proto můžete zpozorovat, že v zimě budete méně zimomřiví. A co hnědý tuk ještě zapříčiňuje, tak je udržení vaší svalové hmoty. Ano, ledová sprcha vám pomůže udržovat si vaši svalovou hmotu, i když nejste v určitém období třeba až tak aktivní a méně cvičíte. Zjistilo se, že lidé, kteří se otužují, tak se jim daří svalovou hmotu lépe udržovat. Takže to je taky taková obrovská motivace pro vás. Na tu 1 minutu se překonat, jít do ledové sprchy a díky tomu mít rychlejší metabolismus a zároveň si lépe udržovat svalovou hmotu.
Je ale důležité vědomě si určit, jak dlouho budeme v chladu. Otužování je totiž forma stresu stejně jako cvičení. Proto je dobré nastavit si hranici, aby vaše tělo nebylo v tomto stresu moc dlouho. Jakmile ucítíte třes vašeho těla a fakt hodně se klepete, tak je to známka toho, že byste měli jít z ledové sprchy ven.
Po otužování je taky klíčový pohyb – zahřívací cvičení! Jak dlouho jste byli v chladu, tak poté byste se tak dlouho měli hýbat. Například jste byli 3 minuty pod ledovou sprchou, tak pak byste měli 3 minuty zahřívat vaše tělo. V začátku, jak je tělo ztuhlé z chladu, tak začněte s jemnými pohyby, ať neublížíte svalům, které jsou ztuhlé. Pak postupně můžete začít například s dřepy, s kliky, ale opět – jemně a netlačit na sebe a na své tělo!
Po otužování se ihned neoblékejte. Přijměte ten chlad, polevte a uvidíte, že vám to začne být příjemné na vašem těle. Je to opravdu rozdíl, než kdybyste šli rovnou do teplého oblečení. Je to opět určitá práce s vaší myslí. 🙂
Pro začátek můžete začít s tím, že se budete méně oblékat. Půjdete ven, ale pod bundu si nevezmete svetr, ale jen triko. Budete začínat takto postupně a pak se můžete dostat až k tomu, že půjdete do sněhu bez oblečení. 🙂
Pak samozřejmě ledová sprcha. Můžete začít s vlažnou vodou a postupně přecházet k ledové. Anebo si můžete dávat kontrast horké a ledové vody. Na prvních 20 sekund si dáte horkou vodu a pak na 20 sekund ledovou. A takhle to střídat. Klidně tento kontrast zařaďte po vaší večerní sprše. Budete se sprchovat 5 minut a na závěr si dáte na 20 sekund ledovou, poté zase na 20 sekund horkou, poté zase na 20 sekund ledovou. Uděláte tolik kol, kolik budete chtít, záleží na vás.
Po sprše doma není nutné se zahřívat. Po otužování venku – například v rybníku, tak to už je jiná. Jenže jak jdete ven ze sprchy, tak vás ta teplota, kterou máte doma (například 22 stupňů), sama o sobě zahřeje. Ale stále platí, abyste chvíli vydrželi a neoblékali se hned.
Dejte důvěru vašemu tělu… Spoustu lidem se honí hlavou, jestli neonemocní. Ale věřte vašemu tělu, že je chytré a že otužování je pro něj naopak benefit! 🙂 Neonemocníte, ale naopak vám to bude postupně zlepšovat zdraví. Pokud byste to ale napoprvé samozřejmě přehnali, tak je možné, že byste si nemoc mohli přivodit. Proto jsme vás výše nabádali, abyste si stanovili hranice a taky začínali postupně. 🙂
Zmínili jsme vám otužování venku, otužování ve sprše, ale co je opravdu vyšší level, tak je výšlap na nějakou horu či pohoří, kde půjdete třeba jen v kraťasích a triku! Tohle už je fakt náročnější pro mysl i pro tělo, takže do tohoto se pusťte, jakmile budete cítit, že jste na to připravení. 🙂
Radek totiž popisoval, že se vydali s kamarády na expedici. Dali si výšlap na horu v Beskydech a šli jen v kraťasích a bez trika! Zmiňuje, že důležité je u toho hlavně dýchání. Soustředit se na svůj dech, být pokorný ke svému tělu a pracovat se svou myslí. Říká, že mu nebyla taková zima. Jen pociťoval chlad na rukou, ale jinak se cítil dobře. Ale měl k tomu nějakou cestu… Před pár lety by se na to třeba ještě ani nevydal. Proto je to o postupné cestě.
Je to o tom, v co věříte a jaký si dáte záměr. Když půjdete ven se záměrem, že vám bude zima (i když máte teplou bundu), tak vám fakt bude. Ale když si dáte záměr, že se jdete otužovat, že jdete ven jen v triku a i tak to zvládnete a bude vám dobře, tak se tak stane. Je to zkrátka práce se svou myslí.
Otužování vám pomůže se zdravím, s překonáváním sám sebe a svých strachů, s postavou, s lepšími pocity! Začněte postupně, nastavte si své hranice a začnete pozorovat změny ve vašem životě. A to hlavně na vašem zdraví. 🙂
Pokud máte nějaký příběh, kdy jste se díky otužování a Wim Hof dýchání z něčeho vyléčili či jakkoli vylepšili vaše zdraví, tak ho s námi sdílejte! Budeme moc rádi. Spoustu lidí se totiž díky otužování vyléčilo z chronických onemocnění, vyřešili si své alergie a tak dále.
Děkujeme za přečtení tohoto článku i za poslech našeho podcastu. Mějte se krásně a buďte zdraví! 🙂
Kontakty na nás: