Ahoj u nového článku, kde si do detailu vysvětlíme Wim Hof dechovou metodu! 🙂 Tímto článkem navazujeme na předešlý článek, kde jsme si povídali o naší ranní rutině a vyzývali jsme vás, ať jdete do toho s námi. Článek si určitě přečtěte, protože vám dodá spoustu motivace a nakopne k akci. Ale nyní zpět k tomuto tématu a jdeme si ukázat, jak tato dechová metoda vlastně vypadá! 🙂
K této technice nepotřebujete nic jiného než jen sami sebe. Ideální je klidné místo, kde nebudete nikde rušeni. 🙂 Dále můžete k této metodě využít aplikaci WMH, kterou najdete jak na GooglePlay, tak na AppStore. Tato aplikace vás bude přímo vést a bude počítat váš dech a také čas bez dechu.
U této metody můžete buď ležet či sedět. Pokud byste toto dechové cvičení chtěli provádět přímo po probuzení, tak můžete zůstat ležet. Jestli vám ale vyhovuje více sedět, tak si můžete sednout, ale hlavně vzpřímeně a ne nějak shrbeně.
Důležité je dýchat zhluboka do břicha, do hrudi a až ke klíční kosti. Tento dech můžete vnímat jako vlnu, která jde dolů do břicha a poté směrem nahoru – do hrudníku a až ke klíční kosti. Můžete si klidně položit ruku na vaše břicho a poté i na vaše bedra. Měli byste cítit, jak se vaše ruka zvedá na břiše a poté i na bedrech. Že je váš dech opravdu plný. Tento hluboký dech můžete provádět buď ústy či nosem. Když vás ale třeba trápí rýma anebo malé nadechnutí nosem, tak je určitě lepší dýchat naplno ústy.
Je klíčové uvolnit se. Nedělat to v napětí a nedělat to na sílu. Udělat si na to čas a soustředit se jen na to. 🙂 To samé platí i u dechu. Dýchat přirozeně a uvolněně a ne na sílu a v křeči.
Toto dechové cvičení se klasicky provádí na 3 kola. Pojedete první kolo, kdy se 30x zhluboka nadechnete a vydechnete. Poté zadržíte dech na tak dlouho, jak budete moci. Jak už opravdu nebudete moci déle vydržet, tak se zhluboka nadechnete a zadržíte znovu dech a to na 15 sekund. Poté vydechnete a jedete další kolo. 🙂 Aby byla tato technika kompletní, tak na závěr, po skočení 3 kol, pokračujte do ledové sprchy. O otužování v rámci této techniky jsme si do detailu povídali v minulém článku.
V začátcích fakt doporučujeme aplikaci WMH, kterou jsme již zmínili výše. Krásně vás v začátcích navede. A taky se nezapomeňte podívat na naše VIDEO, kde jsme vám i my tuto techniku předvedli. Toto video najdete na konci článku.
U této techniky přijímáte do svého těla obrovské množství kyslíku. Vaše tělo se okysličuje. Co se často stává, tak je to, že u 2. či 3. kola pocítíte vibrace. Pocítíte, jak vaše tělo příjemně vibruje. 🙂 Což vyvolává i meditační stav a zklidnění vašeho těla i mysli. Můžete se stát i to, že se vám bude trochu motat hlava a také pískat v uších. Nemusíte se ale bát. Jsou to normální projevy při provádění této metody.
Pokud chcete vydržet déle při zadržení dechu, tak si afirmujte, že to zvládnete, že ještě můžete! Podporujte se ve vašich myšlenkách a uvidíte, jakou má vaše mysl sílu a jak dokážete překonávat své limity, když chcete. Při prvním kole ale nedoporučujeme jít úplně do selhání, ale začít pozvolna, ať si hned napoprvé nějak neublížíte. V druhém a třetím kole, jak si budete již jistější, tak můžete jít do takového trochu diskomfortu, překonávat své limity a vydržet pár sekund navíc, i když vám mysl říká, ať už se nadechnete. Je to skvělý pocit se překonávat a bourat své limity… 🙂
Jakmile skončíte s dýcháním, tak se ještě nezvedejte. Vychutnejte si tu klidnou mysl a krásný blažený stav, který po této metodě následuje. Aneb jak i Wim Hof říká: ,,Buďte nahajpovaní jen z vašeho dechu… :)“ Po vychutnání si tohoto stavu můžete pokračovat do ledové sprchy, což je faktor, který činí tuto metodu kompletní.
Jestli vás zajímá, jaké všechny benefity má tato celá Wim Hof metoda (včetně otužování se na závěr), tak si přečtěte předešlý článek, kde najdete vše do detailu vysvětleno. Hlavním benefitem je lepší imunita, lepší kapacita plic, okysličení a získání optimální zásaditosti Ph těla a také zklidnění mysli.
Děkujeme za váš čas a za přečtení článku. Teď jdeme rovnou do praxe a předvedeme vám, jak přesně se dýchá. Podívejte se na dané video a v čase 14:27 můžete začít dýchat s námi! 🙂 Napište nám, jestli jste tuto metodu zkoušeli a jak se po ní cítíte. Budeme se těšit na vaši zpětnou vazbu! 🙂