Do dalšího podcastu jsme si přizvali naši kamarádku Otku, která je pro nás velkou inspirací v tom, co dělá. Všechny nás spojuje zájem o osobní rozvoj a Otka se tímto tématem dokonce i živí. Nazývá se průvodkyní šťastným životem a vy sami se jen při čtení tohoto článku naladíte více na své vlastní štěstí. Taky se můžete těšit na spoustu inspirace ohledně tvoření si života v radosti a také na její úžasné myšlenky! 🙂 Celý rozhovor si nyní můžete přečíst i v textové podobě! 🙂
,,Přemýšlela jsem nad tím, jak se vlastně nazývat. Nejsem kouč, nejsem mentor ani psycholog, dělám vše dohromady.”, říkala jsem si. ,,Vzniklo to nakonec tak, že jsem jednou na konzultaci měla slečnu a přemýšlela jsem, co jí tedy řeknu, kdo tedy jsem. A v ten moment mi to přišlo. Já vlastně doprovázím lidi ke šťastnému životu… :-)” Otka dále popisuje, že ať už jsou to problémy ve vztazích, penězích a dalších tématech, tak je to o tom, že je doprovází ke štěstí. Spoustu lidí si totiž říká, že budou šťastní AŽ se to něco stane, ale Otka je právě učí, že to vnitřní štěstí je v každých z nich už TEĎ, jen je potřeba to v sobě opět probudit.
Zmínila nám, že ve všech problémech je vždy příčinou nedostatek lásky – naplnění. Proto je doprovází ke štěstí, k lásce k sobě samým, k lásce k životu. ,,Odpovědi máme všichni v sobě, nikdo vám nemůže dát návod na to, jak máte žít život nebo jak máte být šťastnější”, říká Otka. Proto vysvětluje, že je právě tou průvodkyní, která je na jejich cestě provází, ale nemůže tu cestičku vyšlapat za ně.
Otka je původně inženýrkou ekonomie a managementu. Poté začala působit v oboru financí, dělala finanční poradkyni téměř 11 let. Popisuje, jak byla v mužské energii, jela na výkon a ztratila samu sebe a tam se právě nastartovala její cesta sebepoznání. ,,Jsem ale ráda za tuhle cestu, hodně mě to naučilo – komunikaci, jednání s klienty, naciťování lidí.” sdělila nám.
,,V roce 2014 začala má cesta duchovního růstu, kdy se mě můj nadřízený zeptal, co mě dělá šťastnou a já jsem odpověděla, že nevím. A tam mi došlo, že to je oblast, na kterou bych se měla zaměřit.“, dále popisuje. Četla knihy, navštěvovala semináře a jelo to. V roce 2018 se ptala samy sebe, co tedy dál, jak to uchopit. Uvědomila si, že by v tom směru chtěla pomáhat i ostatním. Pokládala si otázky: ,,Co teda dál”, ,,Co je mé poslání?” To jsou otázky, které si pokládá určitě spoustu z vás na vaší cestě osobního rozvoje, kdy začínáte poznávat sami sebe do hloubky a zkoušíte se přijít na to, jaký je váš účel tady na světě.
Josef Hoang – kamarád nás všech, který nás všechny propojil, za což jsme mu moc vděční, řekl tehdy Otce: ,,Na co čekáš? Začni nějakou besedou nebo jen mluv o tvém příběhu.” O měsíc později už se to dělo a Otka měla svou první vlastní besedu, kde popisovala svůj příběh. Poté pokračovala s workshopy, protože si uvědomila, že právě tyto osobní prožitky, které provádíme v praxi, nás nejvíce posouvají. ,,Takže v tom roce 2018 to došlo z mysli do srdce, kdy už jsem věděla, co mě naplňuje.“, říká Otka.
Z toho se začaly krystalizovat lidi, kteří se jí ptali na osobní koučink. První to odmítala, ale poté si uvědomila, že by to nepřišlo, pokud by na to ona sama nebyla připravená. Tudíž si v sobě zpracovala to, že se bála zodpovědnosti a poté se do toho pustila a doteď jí to krásně funguje a neuvěřitelně jí to baví a bere to jako jedno ze svých poslání, které má v životě dělat! 🙂 Radek se ptá, jak si vlastně zpracovat téma zodpovědnosti. Určitě to spoustu lidí řeší také, takže jak se s tím vypořádat. Otka popisuje, že to je hodně o sebereflexi. Ptát se samých sebe, proč nám to vadí. Proč se bojíme zodpovědnosti. U Otky to bylo to, že byla nejstarší ze všech sourozenců a musela mít v dětství za ně zodpovědnost. Odtud to vyvstalo a už jen tím, že si to uvědomila, tak se to postupně začalo samo zpracovávat.
Radek má zkušenost s jejími zkušenosti. Je moc rád za obrovskou sebereflexi, kterou díky tomu dostal, a proto Otku ohledně jejich konzultací více vyzpovídal. ,,Vycházím z toho, čím jsem si já sama prošla. Prioritou je pro mě to, aby lidé na mě nebyli závislí. Jsem tu jen pro lidi, kteří jsou připraveni vzít zodpovědnost do vlastních rukou a berou změnu opravdu vážně.”, sdělila v rozhovoru. Otka je směřuje k tomu, aby si oni sami odpověděli na to, co je ta jejich cesta, proto to průvodcovství. Její práci má stanovenou na 6 konzultací – cca 2 na měsíce. Je to kvůli změně návyků, které se nezmění po 1 konzultaci. Na 1. konzultaci si s klienty vytvoří sebereflexi. Zodpovídá s nimi otázky typu: ,,Proč se mi to děje?”, ,,Proč se mi ta situace opakuje?, ,,Co mi to má říct?” Předává klientům, že je to jen o NÁS. Jak oni budou myslet a jak se budou cítit, tak na základě toho se jim bude utvářet jejich život.
Otka má pro její konzultace danou osnovu, daná témata, na která se zaměřuje. Ale poté je to opravdu individuální podle člověka, co přesně řeší, jak konzultace probíhá, k čemu se společně dostanou. Naučit se znovu cítit, sledovat své myšlenky a svou mluvu. Začít teda s tou sebereflexí a pozorováním své mysli a svého chování – tedy vzít život do vlastních rukou. Na začátku nechává i člověka mluvit, aby se nacítila na jaké úrovni se nachází, na jaké fázi duchovního rozvoje nyní je. Aby věděla, jak má s daným člověkem komunikovat.
S klienty řeší tyto oblasti: Práce, peníze, vztahy – také vztah sám k sobě, zdraví – psychické i mentální, vlastní rozvoj. Na začátku dané oblasti zhodnotí, během konzultací s klientem probírá, jak se v nich posouvá a na závěr se podívají na to, jak moc se v těchto oblastech posunul, co všechno se zlepšilo a tak dále. Poté je ale na něm, aby pokračoval i nadále ve vlastním rozvoji a dále byl tím tvůrcem svého života. Sdílí s námi, že je vždy nadšená, když za tyto pouhé 2 měsíce vidí u klientů krásný progres.
Techniky Otka používá k tomu, když se s klienty dívá především na jejich vzorce, které vycházejí z jejich dětství a dospívání. Stává se ale, že si klienti nepamatují, kde je ta příčina té dané situace. Kdy vznikl daný vzorec a určitá emoce například strachu či viny. Otka klientovi položí otázku, kdy poprvé se u něj projevila například ta emoce viny. A právě to prvotní často bývá, že klient neví. Takže tady zařazuje techniky, které klienta postupně navedou hlouběji do jeho mysli, aby se ponořil do sebe a vzpomněl si na vše, co je v jeho mysli uloženo.
Volí techniky podle toho, co danému klientovi více vyhovuje, s čím se mu lépe pracuje a taky podle toho, jak to Otka ona sama u klienta cítí. Techniky, které tedy využívá jsou:
Otka nám taky zmínila techniku Klubíčko a popsala nám, jak s ní můžete pracovat i vy sami. Zhluboka se nadechněte a vydechněte a teď hoďte do mysli klubíčko, ať vás zavede do té situace, kdy se u vás poprvé vyskytla právě tato emoce viny. (Někdy je ale potřeba pročistit ty situace, než nás klubíčko zavede úplně do té první situace, kdy to vzniklo.)
Z rozhovoru jsme se dozvěděli, že jsme vnitřním dítětem vlastně po celý život. Stejně tak jako je v nás stále polarita mužská a ženská – vnitřní muž a vnitřní žena. Skrz meditace se kdokoli z nás může spojit s vnitřním dítětem, abychom v sobě opět probudili tu hravost a nebrali život tak vážně. ,,Hodně lidí zapomnělo se ze života radovat a tvořit rukama.”, říká Otka. Pokud byste to chtěli zkusit i vy doma, tak si udělejte čas sami se sebou a vyhraďte si na to prostor, kde se cítíte bezpečně. Zavřete si oči, zhluboka se párkrát nadechněte a vydechněte. Poté si zavolejte vaše vnitřní dítě, ať se vám ukáže, ať s vámi komunikuje. Můžete pokládat otázky typu: ,,Co mi chceš říct?”, ,,Co nyní potřebuji vědět?”
,,Jak poznat, že jde o odpověď z našeho srdce a ne z našeho ega?”, ptal se Honza. Otka nám sdělila, že je to opět o sebereflexi a pozorování samých sebe. Jak se s tou odpovědí cítíme, jak je nám příjemná, kde na těle cítíme pocit této odpovědi. Vše je ale o tréninku. Také po prvním tréninku v posilovně nemáme svaly. A to samé s těmito meditacemi. Jen vytrvejte a postupně se začnete víc a víc spojovat sami se sebou a se svým srdcem. Můžete začít s vnímáním vašeho dechu, s pozorováním mysli, s řízenou meditací a s dalšími snadnějšími praktikami.
Chce to velkou odvahu dát se na tuto cestu. Spoustu lidí se na tuto cestu nevydá, jelikož jsou rádi v té své komfortní zóně a mají mnohdy strach se dívat do hloubi samých sebe. Právě ale dokud se nepodíváme do teď našich hlubin, tak nemůžeme pokračovat v tom našem růstu. Je potřeba se opět podívat na naše rány i přesto, že to občas dost bolí. Tyto rány vyčistit a poté začít zase svítit… 🙂
Zkuste si položit otázku: ,,Když se mě něco dotýká, tak proč to tak je?” Buď je to tím, že mi ten člověk zrcadlí nějakou bolest z dětství nebo z nějakého minulého vztahu. Každý člověk je totiž náš učitel, od všech se máme co učit. Nejlépe jděte do role pozorovatele, kdy více sledujte a naslouchejte, než mluvte. Najednou budete vnímat, co vám má ten člověk předat. Pokud ale ve vás vzbuzuje nepříjemné pocity, tak si opět položte otázku: ,,Proč?”. Proč se vám to stalo, kde tento pocit na těle cítíte a klidně můžete použít techniku Klubíčko.
Například vám někdo řekne: ,,Jsi neschopná“ a vás se to dotkne. A když půjdete hlouběji do sebe a ptáte se sami sebe, tak třeba zjistíte, že vás ponížila na základní škole učitelka, která vám před celou třídou řekla, že jste neschopná, a proto to doteď ve vás bylo. A ten druhý člověk vám tuto ránu jen zrcadlí. Takže jak už jsme popisovali výše, tuto ránu, tuto emoci si zpracovat a potom, pokud vám někdo něco takového zase řekne, tak už se vás to nedotkne. Anebo vám to už nikdo ani nikdy neřekne… 🙂
Otka popisuje, že i každý klient je zároveň pro ní zrcadlo – například co si má v sobě ještě vyřešit. ,,Všichni si stále něco řešíme. Neexistuje nikdo, kdo má všechno úplně vyřešené. Všichni jsme jen lidi… :-)” říká Otka.
Před měsícem odjela do Haluzic na Moravě, kde strávila týden s duchovní učitelkou Karaimi, která tam pořádala seminář. Popisuje, že to bylo opravdu skvělé a transformační a že to doposud v ní doznívá. Je pro ní důležité jednou za čas odjet na nějaký transformační seminář, aby opět načerpala inspiraci a byla víc sama v sobě.
I před seminářem měla cítění, kdy jí to vedlo k probouzení ženské energii v ženách, ale to samé i u mužů. A tento seminář jí to pomohl utvrdit. Nyní má v plánu dělat prožitkové akce, kde bude s lidmi především v přírodě a budou dělat rituály. Popisuje, že jí více baví tato hlubší práce. Pracovat s lidmi, kteří si již prošli duchovním rozvojem a zajímá je, co je ještě dál za tím… 🙂
Aktuálně pořádá takovou akci, kterou najdete na jejich webových stránkách: www.lotosmind.cz
1. Co je pro tebe nejdůležitější životní hodnota? Svoboda. Otka dodává, že dle jejího příjmení to určitě nebude náhoda. 😀
2. Tvá každodenní aktivita/rituál, který praktikuješ opravdu každý den? Jsou období, kdy si něco jedu a pak k tomu přidávám další a další aktivity. A to je to, co i učím. Nejdřív si osvojit to základní a potom k tomu přidávat další krůčky. Teď je to aktuálně tak, že se ráno protáhnu nebo si dám cvičení a to spojím s dechovým cvičením či meditací nebo vděčností. Poté se začínám naciťovat na to, co budu dělat během dne a pak následuje studená sprcha. Po ní si dám snídani a u té si jedu nějaké vzdělávání – video, podcasty nebo cokoli jiného.
3. Kdybys mohla cokoli, co bys udělala? To, co dělám, protože dělám to, co mě baví. 🙂
4. S kým by ses chtěla potkat, kdybys měla stroj času? Napadl mě Albert Einstein. Ale taky bych šla do období, kdy se tady dřív žilo. Například nějaká doba elfí, to mě taky láká.
5. Co bys chtěl vzkázat našim posluchačům? Žijte naplno, neberte život tak vážně, hrajte si a smějte se. Položte si otázku, co jste rádi dělali, když jste byli malí a znovu tyto činnosti prožívejte. 🙂
Děkujeme Otce za úžasný a inspirativní rozhovor a věříme, že i vám to hodně předalo a nacítili jste alespoň kousek její radostné energie… 🙂 Kdybyste měli jakékoli dotazy na Otku, tak jí neváhejte napsat a zamířit na její webové stránky. Budeme se těšit u dalšího článku! 🙂
PODCAST MAGIE ŽIVOTA: DĚLÁM LIDI ŠŤASTNĚJŠÍ OTKA SVOBODOVÁ >> SPOTIFY