POKUD NEZNÁŠ KALORICKOU HODNOTU, POKRAČUJ VE ČTENÍ
Nejdříve si prosím spočítejte energetickou bilanci, to znamená, kolik energie potřebujete pro svůj cíl.
Jaké základní informace bychom si na začátek měli zjistit?
- Aktuální hmotnost, výška a věk
- Současný objem pohybové aktivity v našem běžném životním stylu (zejména chůze a aktivity v zaměstnání/škole) a cílená sportovní aktivita za období jednoho týdne
Na jakém modelovém příkladu si výpočty ukážeme?
Seznam se s Honzíkem...
- Je mu krásných 35 let, jeho aktuální výška 185 cm a hmotnost 87 kg
- Honzík 3x týdně cvičí 60 minut doma silový trénink kalisteniky a k tomu 1x týdně dává 60-ti minutové kardio, jinak má sedavé zaměstnání.
Teď se podíváme na kroky, které Tě dovedou k výpočtu potřebné energie
1. Určení bazálního metabolismu – výdeje energie
- Pro muže: 10 x hmotnost v kilogramech + 6,25 x výška v centimetrech – 5 x věk v letech + 5
- Pro ženy: 10 x hmotnost v kilogramech + 6,25 x výška v centimetrech – 5 x věk – 161
Po zadání hodnot Honzíka dostaneme : 10 x 87 + 6,25 x 185 - 5 x 35 + 5 = 1856 kcal (BMR)
2. Výpočet denního objemu pohybu.
Hodnotu bazálního metabolismu máme, teď nás čeká určení náročnosti životního stylu a sportovních aktivit. Jak si jednoduše vypočítat objem pohybu? Celkovou úroveň fyzické zátěže můžeme rozdělit na:
- Obecný životní styl zahrnující práci a školu, běžné přesuny během dne (chůze), fyzická zátěž v zaměstnání
- Záměrná sportovní pohybová aktivita
Náročnost životního stylu vyjadřuje koeficient PAL (physical activity level). Tuto tabulku berte jako moje osobní doporučení! Zcela přesně definovat koeficienty PAL je totiž dost těžké.
Jedna důležitá rada: hodně lidí má tendenci nadhodnocovat náročnost svého životního stylu, takže pokud celý den sedíte nebo se lehce pohybujete v rámci chůze a přesunů, dost pravděpodobně budete spadat do skupiny s PALem 1,3–1,4.
Tabulka pohybové aktivity. Na jaké úrovni jste vy?

Nyní si stanovíme hodnoty vztahující se ke sportovní aktivitě
Nyní zbývá určit druhou složku, a to záměrnou sportovní aktivitu. I záměrnou sportovní aktivitu můžeme elegantně připočíst k PALu životního stylu.
Jaké jsou nejčastěji používané PALy?
Berte je však jako orientační hodnoty

Pro průměrný energetický příjem musíme zohlednit celkový týdenní objem aktivit
Náš modelový Honzík má sedavé zaměstnání, postačí mu základní koeficient životního stylu 1,3. K němu ale musíme přičíst další sportovní aktivity, které každý týden absolvuje.
- Vaším úkolem je spočítat průměrný výdej energie na jeden den v týdnu. Než si vypočítat výdej na den s tréninkem a na den bez tréninku, je jednodušší přijímat celý týden stejné množství kalorií každý den, pokud nejsme profesionální sportovci nebo lidé, kteří mají během týdne vysoké výkyvy ve výdeji energie.
- Pro výpočet průměrného výdeje musíme sečíst PALy veškerých sportovních aktivit, které za týden absolvujeme, a tento celkový PAL aktivit vydělit číslem sedm (počtem dnů v týdnu). K tomu musíme znát PAL aktivit, jejich délku trvání a počet tréninků.
Jak by to vypadalo v případe našeho Honzíka?
- Ten za týden stihne 3 x 60-ti minutové (1 - hodina) silové tréninky kalisteniky. Pro hodinu tréninku zvolíme PAL 0,2 (kdyby mu trénink trval například devadesát minut (1,5 hodiny), vynásobíme číslem 1,5!) a dále vynásobíme počtem tréninků (3x).
- Dostaneme tedy: 0,2 (PAL) x 1 (hodina) x 3 (tréninky týdně).... –> dostaneme tak PAL 0,6.
- K němu ještě připočteme hodinu kardia (PAL 0,3) a dostaneme celkový PAL týdenních aktivit 0,9 (PAL 0,6 + PAL 0,3).
- Protože chceme průměrný výdej energie na jeden den v týdnu, číslo 0,9 vydělíme 7 (počtem dnů v týdnu) a dostaneme průměrný přírůstek PALu 0,13 (0,9 : 7).
K základnímu PALu životního stylu (1,3) tak přičteme tento průměrný PAL cílené sportovní aktivity (0,13). Číselně 1,3+0,13 = 1,43
PAL 1,43 tak bude hodnota, kterou vynásobíme hodnotu bazálního výdeje energie.
1856 (hodnota BMR) x 1,43 (PAL) = 2654 kcal
3. Přičtení termického efektu potravy. Co to znamená?
- Energetický příjem 2654 kcal bychom mohli považovat za příjem, na kterém by Honzík mohl při vyrovnané energetické bilanci držet hmotnost.
- K němu je ale třeba ještě připočíst dalších 10 % celkového příjmu energie, a to kvůli tomu, že existuje něco jako termický efekt stravy. Je to energie, kterou tělo spotřebuje na procesy spojené s trávením a metabolizací živin. Představuje zhruba 10 % samotné energetické hodnoty jídla.
- Pro "čistý" příjem 2654 kcal je tak třeba přijímat o 10 % energie více, takže reálně dostaneme: 2654 kcal x 1,1 = 2979 kcal
Celkový udržovací příjem energie Honzíka tak bude mít po zaokrouhlení hodnotu cca 3000 kcal
Celková rovnice výpočtu zní:
BMR x (PAL životního stylu + PAL sportovních aktivit) x 1,1 (pro zohlednění 10% termického efektu stravy)
Konkrétně pro Honzíka: 1856 x (1,3 + 0,13) x 1,1 = 2979 kcal..... Po zaokrouhlení –> 3000 kcal
Jak nastavit energetický příjem pro hubnutí?
V praxi se nejčastěji kalkuluje s energetickým deficitem 15–20 %, který vyústí ve ztrátu tělesné hmotnosti 0,5–1 % týdně.
- Pokud by tedy chtěl Honzík hubnout, 20% energetický deficit by u něj představoval příjem 2400 kcal (3000 - 20% = 3000 x 0,8 = 2400 kcal).
Hubnutí se může po nějakém čase (týdnech) zastavit, náš organismus má totiž tendenci se na nízký příjem energie adaptovat. Pak je na nás, abychom se opět dostali do energetického deficitu. Buď zvýšíme energetický výdej cvičením (lepší varianta), nebo opět sáhneme na příjem, nebo jejich kombinací (cvičení + deficit).
Jak nastavit příjem energie pro přibírání?
Pro přibírání je třeba ideálně být v energetickém nadbytku zhruba 5–15 % nad udržovací příjem, někdo naopak k tomuto udržovacímu příjmu jednoduše přičítá 1000 kJ (cca 250 kcal).
- Pokud by tedy chtěl Honzík nabrat, 5–15% energetický nadbytek by u něj představoval příjem 3150 - 3450 kcal (3000 x 1,05 nebo 3000 x 1,15).
Pokud se nabírání hmotnosti po nějakém čase zastaví, je opět třeba celkový příjem energie navýšit, k tomu znovu může posloužit 5–10 % aktuálního energetického příjmu navíc.
Jak rychle by měla jít hmotnost nahoru? Pro opravdu kvalitní přírůstky to u začátečníků může být 0,5–1 kg měsíčně, často se však snaží nabírat rychleji na úkor kvality. U cvičenců s několikaletou kariérou produktivního cvičení bych zvolil zhruba poloviční rychlost.
Pokud chce Honzík hubnout a vyváženě se stravovat, tak si vybere plán 2400 kcal!
Pokud chce Honzík zůstat na stejné váze, ale začít se vyváženě stravovat, tak si vybere plán 3000 kcal!
Pokud chce Honzík nabrat na váze a vyváženě se stravovat, tak si vybere plán 3300 kcal!
Kalorická hodnota je orientační a je potřeba s "nějakou" začít. Pozorujte se a v případě, že budete mít hlad během dne, tak lehce navyšte kalorický příjem.
Pokud jídla bude příliš hodně, tak lehce snižte kalorický příjem. Sledujte se v zrcadle a pozorujte na sobě změny!
VÁHA NENÍ PRIMÁRNÍ UKAZATEL NAŠEHO ÚSPĚCHU!
NÍŽE NALEZNETE POTŘEBNÉ PLÁNY DLE VÁMI VYPOČÍTANÉHO KALORICKÉHO PŘÍJMU
-
Luštěniny
Recepty
-
Maso
Recepty
-
Mléčné výrobky
Recepty
-
Obiloviny
Recepty
-
Vegetariánské / Ostatní
Recepty
-
Vejce
Recepty
-
Ryby
Recepty
-
Zeleninová jídla a saláty
Recepty
-
Ovocná jídla a saláty
Recepty
-
Zdravé uzeniny
Recepty